Prodej bytu: Sám, nebo přes realitku?

Prodej bytu: Sám, nebo přes realitku?

20.2.2018 - Pokud prodáváte byt, dům či pozemek, na prvním místě řešíte otázku, zda si k tomu povolat odborníky, teda realitní kancelář, nebo to zkoušet po svém. Pojďme se podívat, jaké jsou výhody či nevýhody obou variant.

Proč byste vlastně měli prodávat nemovitost vy sami? „Ušetřím peníze,“ řeknete možná. Ale je to opravdu tak? Když jste vlastník, můžete si najít realitku, která od vás žádný poplatek chtít nebude. Nebo bude, ale vysvětlí vám, že můžete klidně cenu navýšit o příslušný poplatek, protože nemovitost tu hodnotu má, a vy dostanete to, co jste si původně představovali. Může se dokonce stát, že svůj majetek podhodnotíte a makléř ho dokáže prodat mnohem výhodněji.

Pokud i pro vás platí, že čas jsou peníze, pak s makléřem ušetříte vždy. Postará se totiž o spoustu běhání po úřadech, papírování, smlouvy a také o veškerou komunikaci se zájemci. Jestliže byste to dělali sami, neušetříte, právě naopak.

Schopní makléři zároveň dovedou váš byt dobře nafotit, případně i naaranžovat k focení. Jestli myslíte, že to dovedete také, schválně si porovnejte inzeráty soukromých osob a realitních kanceláří. Porovnejte kvalitu fotografií. Uvidíte ten rozdíl. (Pakliže ovšem sami nejste profesionálním fotografem.) Makléř či jeho fotograf přesně vědí, jaké úhly při fotografování zvolit a na co se zaměřit, aby vypadala nabídka co nejlákavěji.

Makléř totiž již jednal se stovkami lidí a na rozdíl od vás ví, jaká jsou přání kupujících, co by je odradilo a co je naopak zaujme. Při nejlepší snaze vy tyto zkušenosti nemáte. Naopak ale máte detailní znalosti toho, co prodáváte. To může být kámen úrazu, protože kupující se obvykle ptá na to či ono. Řešením může být, že u vážnějších zájemců budete chodit na prohlídky spolu s makléřem.

Rozhodujícím argumentem také je, že vy jako jednotlivec nikdy nezviditelníte nemovitost tak jako realitka. Můžete použít server pro přímý prodej, můžete si zadat inzerát na nějaký aukční či inzertní portál, ale počet shlédnutí bude vždy řádově nižší, než když se váš inzerát objeví na velkých realitních serverech, které jsou ovšem zpoplatněné. Navíc i když z nějakého důvodu odmítáte prodávat přes realitní kancelář, většina těch, kteří se vám ozvou, budou beztak zase makléři realitek. Budou to prostě zkoušet, někdy otevřeně, někdy oklikou.

Někteří majitelé se obávají toho, že nebudou mít kontrolu, kde všude se jejich inzerát objeví, případně se obávají o zachování soukromí, třeba i před sousedy. To je legitimní důvod, jen musejí počítat s tím, že počet zájemců, které sami osloví, bude mnohonásobně menší. S makléřem je samozřejmě možné se domluvit, jak moc má být na fotografiích z nemovitosti vidět. Platí ale, že čím více a detailnějších fotografií, tím je vyšší šance na dobrý a rychlý prodej.