Jaké faktory zvyšují cenu bytu

Jaké faktory zvyšují cenu bytu

23.2.2018 - Rozdíly v cenách bytů jsou v rámci celé republiky obrovské. Pojďme se podívat, co vlastně cenu prodávaného bytu zvyšuje.

1.Praha

V Praze jsou obecně byty dražší než ve zbytku republiky. Ovšem na paty jim už šlape i Brno, zejména v ceněných lokalitách s prvorepublikovou zástavbou.

2.Exkluzivita místa

Některé byty jsou drahé prostě proto, že se nacházejí na mimořádném místě. To obvykle znamená ne příliš daleko od centra, s příjemným, klidným okolím. Pokud se v nějaké lokalitě prodává málo bytů, a přitom jde o pěknou lokalitu, ceny jdou automaticky nahoru.

3.Blízkost velkých kancelářských komplexů

V Praze například prudce vzrostly ceny bytů v Karlíně poté, co v něm vznikla velká kancelářská centra. Ta pojmou tisíce úředníků a manažerů, vesměs dobře placených, ale s nedostatkem času, kteří ocení bydlení v dosahu chůze či jízdního kola od zaměstnání. Spolu s manažery se do čtvrtí často stěhují také restaurace, kavárny a další podniky zvyšující atraktivitu lokality i pro rezidenty.

4.Vyhlídka

Leckomu je pěkný výhled z okna jedno, ale mnozí jiní by prodali i svou babičku za to, aby měli pěkný, panoramatický výhled na město nebo do zeleně na kraji zástavby. Úměrně tomu jsou dražší byty v horních patrech novostaveb, které mívají výhled přes střechy okolních domů.

5.Podlahová plocha

Movitější klienti obvykle poptávají větší byt, od 120 m2 výše. Pokud je tato plocha kombinovaná s exkluzivním místem, může být cena bytu vyšší o miliony.

6.Infrastruktura

Po neblahých zkušenostech z nedostatečně obslouženými satelity v okolí velkých měst dnes zájemci o koupi bytu dbají na to, jak daleko to budou mít s dětmi do školky, na nákup či na nejbližší stanici městské dopravy.

7.Cihla

Ačkoliv již jsou ty tam doby, kdy byly paneláky proklínaným bydlením z nutnosti, stále platí, že stavba z cihel je hodnocena automaticky jako hodnotnější než panel. Panel má příliš mnoho nevýhod, od tepelné kvality přes špatnou zvukovou izolaci po problém zatlouct do zdi skobu na obraz.

8.Vzhled bytu

Správně pořízená fotografie v inzerátu vám může přivést mnohem více zájemců. Uklizený a vymalovaný interiér pak působí mnohem lepším dojmem, luxusněji. Větší luxus psychologicky vede k tomu, že je akceptovatelnější i vyšší cena.

9.Možnost parkování

Starý problém velkých měst. Byt s parkovacím místem, případně bez problémů s parkováním na ulici bývá častěji poptávaný a ušetří kupujícímu tisíce korun měsíčně za placené stání jinde.

10.Výhodná dispozice bytu

Byty s okny orientovanými na jih mají o 5 až 10 % vyšší hodnotu. Vysoce je hodnocena přítomnost neprůchozích pokojů či možnost dispozici změnit podle potřeby, tj. dostatek oken, málo nosných zdí, dostupnost odpadních šachet apod.