Jak poznat dobrého realitního makléře?

Jak poznat dobrého realitního makléře?

3.3.2018 - Zdá se to jednoduché, dělat makléře, proto jich je také tolik. Jenže ono to tak jednoduché není a špatně vybraný makléř vám může způsobit potíže. Zkuste se při jeho výběru zaměřit na následujících osm bodů.

Je rychlý

Okamžitě jedná, pokud se mu nedovoláte, obratem se ozývá sám, pokud se jednání zdržují, dává vám vědět, jaká je situace. Zkrátka nenechává vás v nejistotách po celé dny či týdny.

Nenutí vás k exkluzivitě

Realitní kanceláře mají rády exkluzivitu, když se jim zavážete, že nebudete nabízet nemovitost jinde. Lepší přístup je, když vám nabídnou obě možnosti a bez jakéhokoliv nátlaku vás nechají vybrat, která vám lépe vyhovuje. Popřípadě když na exkluzivitě netrvají vůbec tak jako my v Jacobb.

Umí hodnotu objektivně posoudit

Dobrý makléř pracuje s cenovou mapou a ví, jak v ní číst a co z ní vyvodit. Nenutí vás ani drasticky zvyšovat ani snižovat cenu, spíš vás případně upozorní, že požadovaná cena není reálná a k prodeji nemusí dojít.

Věnuje se patřičně fotodokumentaci

Neprolétne vaším domem či bytem a nestřílí fotografie od boku. Buď má k tomu fotografa, nebo focení pořizuje sám, ale s úmyslem, aby interiér vypadal dobře. Upozorní vás, co by fotografii hyzdilo a jak s tím naložit.

Umí dobře jednat se zájemci

Při prohlídce se zájemci o koupi je iniciativní, přesvědčivý. Neříká nepravdy, ale přesto směřuje hovor k úspěšnému završení prodeje.

Umí dobře vystupovat

Jeho projev je příjemný, nevtíravý, je dobře oblečený, pozitivně naladěný.

Zjistí si vše potřebné o nemovitosti

Získá od vás maximum informací o nemovitosti, které nejdou opatřit z veřejných zdrojů (jako je třeba Katastrální úřad). Měl by se zajímat o list vlastnictví, přehled povinných poplatků a další důležité informace. Pokud nemáte plánek nemovitosti, zkušený makléř je schopen si ho vyrobit sám, včetně změření ploch jednotlivých místností.

Máte z něj dobrý pocit

Nezanedbávejte svůj instinkt. Z dobrého makléře byste měli mít dobrý pocit a neměli byste mít pochybnosti o jeho kompetentnosti. Neměl by zkrátka působit jako podomní obchodník s přípravkem na hubnutí. Přece jen většina z nás kupuje nebo prodává nemovitost jen maximálně párkrát za život.