Jak číst mezi řádky v realitních inzerátech

Jak číst mezi řádky v realitních inzerátech

2.3.2018 - Prodávající chce logicky vylíčit svou nemovitost v co nejlepších barvách. K tomu patří i nenápadné „retušování“ problémů, které byt či dům má. Není na tom nic nekalého, ale realita vás pak může zaskočit. Nejčastěji se s tím setkáte v inzerátech podávaných mimo realitní servery. Pojďme se s lehkou nadsázkou podívat na některá tvrzení, která mohou signalizovat stav, po kterém netoužíte.

Byt je před rekonstrukcí – Byt ve velmi špatném stavu, zoufale potřebuje rekonstrukci.

Byt je po celkové rekonstrukci – Nově zabudována plastová okna, která vzhled starého domu hyzdí, v koupelně a kuchyni jsou nové dlaždičky v barvě, kterou nesnášíte, staré vzácné parkety nahrazeny dunící plovoucí podlahou.

První podlaží – Myšleno první nadzemní podlaží (NP), tedy po staru přízemí.

Byt 80m2 se sklepem a terasou – Často se do plochy bytu počítají i plochy sklepu či terasy, vlastní byt může mít třeba jen 60m2.

Polosamota na kraji vsi – Za domem může být hlučný zemědělský statek, ověřte si raději na leteckých mapách.

Parkování před domem – V ulici přecpané auty, kdy je možné ulovit volné místo jen zhruba kolem poledne a o víkendu.

Přestavbou půdního prostoru může vzniknout dvougenerační dům – Střecha je nízká, v podstatě je třeba celou střechu přestavět a dobudovat vikýře.

Byt v lukrativní části města – Lukrativní pro prodejce. Byt je o dva miliony dražší než stejný byt v jiných, méně „lukrativních“ čtvrtích.

Mezonetový byt – Budete neustále chodit nahoru a dolů po schodech a v bytě není rovná stěna.

Cena na vyžádání v kanceláři – Cena přesahuje 10 milionů, makléř vám chce nejprve vylíčit všechny výhody nemovitosti, než vás zdrtí cenou.

Nelze financovat hypotékou – Byt je družstevní, nestáváte se jeho majitelem.